V Dzień Niemiecki w Osuchu

WYMIANA » Jubileusz wymiany 2017 » V Dzień Niemiecki w Osuchu

W środę, 31 maja odbyła się w naszej szkole uroczystość 25 jubileuszu wymiany młodzieży partnerskich szkół: I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie oraz Grimmelshausen Gymnasium Gelnhausen w Hesji. Obchody rozpoczęliśmy uroczystym konkursem kulturoznawczym dla klas drugich. Był to tak zwany Dzień Niemiecki, już piąty w naszej szkole, w którym to zwykle klasy drugie stają się bohaterami dnia. Tym razem drugoklasiści przygotowali potrawy polskie i niemieckie oraz skecze na wybrane tematy. Językiem przewodnim był oczywiście język niemiecki a tematy przedstawień były bardzo różne m.in. ukazanie jak rodziny polskie, a jak rodziny niemieckie spędzają wakacje, czy uświadomienie jak dużo słów niemieckich występuje w naszej śląskiej gwarze. Przez cały czas obecni byli goście z Niemiec, którzy mogli skosztować pyszne popisy kulinarne, a później sami zaśpiewali piosenkę w swoim ojczystym języku.

Zwycięzcą okazała się klasa 2b, byli rewelacyjni! Wygrali 300 zł dofinansowania do wycieczki klasowej. Miejsce drugie zdobyli uczniowie klasy 2beta, a trzecie 2f. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania prezentując język niemiecki na wysokim poziomie. Uczniowie niemieccy zaśpiewali piosenkę "Die Gedanken sind frei” oraz wykonali fragment utworu Fryderyka Chopina. Nie zabrakło w tym dniu artystycznych atrakcji dzięki utalentowanym uczniom klas pierwszych. Weronika Pagieła przepięknie zaśpiewała piosenkę Zapomnieć", Karolina Kocur, Joanna Gnaś i Natalia Polok zaprezentowały piosenkę "Running", a Mateusz Bracki wcielił się w rolę Karela Gott w piosence "Biene Maja". Wszyscy podziwiali choreografię chłopców z 1e :-). Nie zabrakło także akcentu literackiego. Natalka Antolak, uczennica klasy 2f, która gościła w swoim domu niemieckiego ucznia, zaprezentowała nam w języku angielskim piękną angielszczyzną "Little life" Hany Yanaghihara.

Po uroczystości obchodów Jubileuszu nasi goście zwiedzili wystawę przygotowaną specjalnie na tę okazję. Materiały, które zostały wykorzystane, pochodzą ze zbiorów nauczycieli, opiekunów wymiany. Przede wszystkim ze zbiorów byłego kierownika wymiany Ludwika Rosnera, który wraz z panem Rolandem Krische w 1992 roku rozpoczął tą przygodę, trwającą już 25 lat.

 

Naszym uczniom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, serce i trud włożony w przygotowanie Dnia Niemieckiego.

 

Facebook