ŚLADAMI ARMII KRAJOWEJ

ARCHIWUM » ROK SZKOLNY 2015/2016 » ŚLADAMI ARMII KRAJOWEJ

W dniach 2-3.04.2016r. miałam przyjemność uczestniczyć w wycieczce patriotycznej do Warszawy, zorganizowaną przez Fundację Wiarus z Bielska- Białej. Wędrowaliśmy śladami Armii Krajowej, poznając losy jej żołnierzy.

 

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Muzeum Katyńskie, gdzie ekspozycję stanowiło w większości umundurowanie ofiar zbrodni katyńskiej, a także przedmioty do nich należące, znalezione w zbiorowych mogiłach podczas badań. Ciekawym i istotnym rozwiązaniem w Muzeum są przeróżne instalacje artystyczne, np. droga prowadząca do budynku jest celowo załamana dwoma ostrymi zakrętami, co oznacza trudne do zagojenia blizny związane z tamtymi wydarzeniami.
Następnie udaliśmy się na Powązki Wojskowe, gdzie spędziliśmy sporo czasu. Przechodząc obok mogił, poznawaliśmy historię ważnych dla dziejów Polski osobistości. „Alek”, „Rudy”, „Zośka”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Antoni Olechowicz „Pohorecki”, Hieronim Dekutowski „Zapora” – to zaledwie kilku bohaterów, nad których mogiłami mieliśmy okazję się zatrzymać, pomodlić, oddać cześć.
Poszliśmy także na najstarszy warszawski cmentarz – Powązki – gdzie obok XIX-wiecznych rodów szlacheckich spoczywają „nowożytne” osobistości, takie jak Bogusław Kaczyński, czy Irena Jarocka.

 

Następnego dnia, w niedzielę, pierwszym punktem programu było Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam, bardzo kompetentni przewodnicy opowiedzieli nam o losach Warszawy w 1944 roku. Interaktywnie, ale przede wszystkim ciekawie, została nam przedstawiona tragiczna historia o 63 dniach warszawskiej chwały. Stamtąd, mając przed oczami archiwalne zdjęcia zrujnowanej stolicy, przejechaliśmy pod Centrum Opatrzności Bożej, które jest w trakcie budowy. Dostępne do zwiedzania są tylko podziemia, gdzie pani przewodnik przybliżyła nam plany dalszej budowy. W Tam, w Panteonie, spoczywają osobistości, takie jak m.in. ks. Jan Twardowski, czy Ryszard Kaczorowski. Sam Kościół Opatrzności Bożej, połączony z Muzeum Jana Pawła II, będzie rodzajem ofiary Bogu w podzięce za wolną Ojczyznę.

 

Tak zakończyła się wycieczka, podczas której mogliśmy chociaż na moment przystanąć i rozważyć los bohaterów, którzy oddawali życie za nasz kraj, cierpieli nie wyrzekając się polskości, dawali przykład swoim postępowaniem. Za to ubogacające doświadczenie, serdecznie dziękuję Organizatorom.

Joanna Węglorz

Facebook