Przygoda w Gelnhausen

ARCHIWUM » ROK SZKOLNY 2017/2018 » Przygoda w Gelnhausen

We wtorek, 26 września rozpoczęliśmy naszą rewizytę w zaprzyjaźnionej szkole Grimmelshausen Gymnasium Gelnhausen. Po długiej, 15-sto godzinnej podróży autokarem zostaliśmy serdecznie przywitani przez naszych niemieckich przyjaciół w ich szkole, tam też wszyscy razem zjedliśmy śniadanie, a nauczyciele niemieccy przedstawili nam program wymiany. Tego samego dnia mieliśmy okazję zwiedzić średniowieczne miasteczko Gelnhausen, jak również spotkać się z przedstawicielem Rady Miasta w ratuszu.

Podczas dwugodzinnego spaceru po mieście poznaliśmy ciekawe średniowieczne historie i dla naszych uczniów całkiem nowe zakątki Gelnhausen. Oprócz wspaniałych zabytków tego urokliwego miasteczka mieliśmy okazję podszlifować nasz angielski, posłuchać średniowiecznych pieśni w języku niemieckim, odszyfrować tekst łaciński, a także nauczyliśmy się robić masło. Niesamowite doświadczenie! Pani przewodnik była po prostu świetna! Popołudniu udaliśmy się do domów naszych niemieckich przyjaciół, tam poznaliśmy ich rodziny i znajomych.

Następnego dnia pojechaliśmy pociągiem do Frankfurtu nad Menem. W piątek wzięliśmy udział w lekcjach, a następnie uczestniczyliśmy w obchodach jubileuszu 25- lecia wymiany. Na nasz jubileusz zaproszeni zostali oprócz uczestników wymiany, osoby, które od lat były z nią związane: pan dyrektor Heiner Kauck, pan dyrektor Friedrich Bell, pani dyrektor Sabine Hartmann, pani Inge Krischke oraz pani Sabine Johann. Nasi uczniowie zaśpiewali dla gości polską piosenkę Marka Grechuty "Dni, których jeszcze nie znamy". Życzyliśmy sobie nawzajem kolejnych 25 lat współpracy.

Weekend, spędzony w gronie rodziny, okazał się równie interesujący, jak poprzednie dni. Nasi uczniowie wzięli udział w szkolnej imprezie Abi-Party, kibicowali podczas meczu Eintracht Frankfurt z VFB Stuttgart, zakładając na siebie typowe bawarskie stroje posmakowali Oktoberfestu, zobaczyli na własne oczy ogromne lotnisko we Frankfurcie, wybrali się na zakupy, itd. Jednym słowem były to bardzo miłe chwile, spędzone razem w gronie rodziny i przyjaciół osób, które odwiedziliśmy.

Kolejny tydzień okazał się wcale nie mniej ciekawy niż poprzedni. W poniedziałek wybraliśmy się do Eisenach na zamek Wartburg, gdzie zwiedziliśmy wystawę poświęconą Marcinowi Lutrowi i historii kościoła protestanckiego. Oprócz duchowych wrażeń z przyjemnością wsłuchaliśmy się w dźwięki instrumentów znanych Janowi Sebastianowi Bachowi. Mieliśmy bowiem możliwość posłuchania mini koncertu w domu poświęconym życiu i twórczości kompozytora.

We wtorek nasi niemieccy przyjaciele obchodzili swoje święto narodowe, podczas którego odbyliśmy 15 km wędrówkę w promieniach jesiennego słońca i krajobrazu do średniowiecznego miasteczka Büdingen. Tam czekali na nas przewodnicy, którzy okazali się rycerzami !!! Pod ich okiem mogliśmy spróbować swoich możliwości we władaniu mieczem ...

Środa to kolejny wspaniały dzień. Wyjazd do Würzburga, w którym zwiedziliśmy przepiękną barokową rezydencję. Würzburg wszystkich nas zauroczył.

A najważniejsze jest to, że przyjechaliśmy do domu ze świadomością, że zostawiliśmy w Niemczech przyjaciół, z którymi pozostaniemy w kontakcie.

Facebook