NASI W BRUKSELI!

ARCHIWUM » ROK SZKOLNY 2013/2014 » NASI W BRUKSELI!

W dniach od 12 do 16 października mieliśmy okazję odbyć wycieczkę studyjną do Brukseli, która była nagrodą w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej organizowanego przez biuro poselskie dr Jana Olbrychta. Naszym miejscem zakwaterowania było malownicze miasteczko Leuven. Mieści się w nim największy i najstarszy uniwersytet w krajach Beneluksu (Katolicki Uniwersytet Lowański) oraz Dzielnica Begijnhof (enklawa domów, w których mieszkały beginki â kobiety, żyjące jak zakonnice, lecz nie składające ślubów zakonnych).

Oczywiście punktem kulminacyjnym naszej wycieczki było serce współczesnej Europy - Bruksela.

W Brukseli zobaczyliśmy Stare Miasto z Pałacem Królewskim, zabytkowym rynkiem, na którym znajduje się miejscowy ratusz, piękne renesansowe i barokowe kamienice miejscowych patrycjuszy. Zwiedzaliśmy także łuk triumfalny, w którym obecnie mieszczą się sale wystawowe i muzealne.

Najważniejszym jednak miejscem, które odwiedziliśmy  był Parlament Europejski. Zapoznaliśmy się z jego funkcjonowaniem. Zobaczyliśmy salę sesyjną oraz wiele innych pomieszczeń, które mają znaczenie dla funkcjonowania Unii Europejskiej. Tam odbyło się także spotkanie z Posłem do Parlamentu Europejskiego Janem Olbrychtem, który zaprosił nas na podsumowanie dnia na wspólną kolację.  

Wyjazd do Belgii z calą pewnoscią można zaliczyć do bardzo atrakcyjnych i udanych. Obok walorów turystycznych, miał on przede wszystkim znaczenie dydaktyczne. Cały dzień spędzony w pomieszczeniach Parlamentu Europejskiego, zapoznawanie sie z jego funkcjonowaniem jest niezastępowane przez żadną lekcję. Podsumowując, warto brać udział w konkursach, szczególnie z takimi nagrodami                

Dominika Małysa, Łukasz Macura

 

  
Facebook