Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

ARCHIWUM » ROK SZKOLNY 2017/2018 » Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Co za nami?

Słowo daję!, czyli wydarzenie, na które złożyły się:

            Spotkanie autorskie z dr Jerzym Sojką, uznawanym obecnie za najlepszego specjalistę w kraju w dziedzinie teologii luterańskiej reformacji XVI w. i jej współczesnej recepcji i interpretacji. Absolwent naszego profilu humanistycznego, w ogłoszonym przez Sejmik Województwa Ślaskiego Roku Reformacji, wprowadził w wielopłaszczyznowe zagadnienie Marcin Luter – artysta, ambasador, a przede wszystkim sługa Słowa. Szczególnym akcentem było wpisanie autorskich dedykacji do książek, które są dostępne w naszej bibliotece szkolnej.

            Również słowo trafiło na warsztat aktora, reżysera, redaktora ekumenicznego portalu Orygenes.pl (upowszechniającego wiedzę z zakresu biblistyki), superwizora w trakcie certyfikacji – ks. Grzegorza Olka z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce. Poprowadził on przez temat Słowo na warsztacie - czyli niewymiernie o religii, powodzeniu i regułach gry, w którym wykorzystał parafrazy tekstów przygotowanych wcześniej przez uczniów klas pierwszych. Tu również dodać należy, ze ksiądz jest absolwentem naszej szkoły profilu matematyczno – informatycznego, a z Centrum Misji i Ewangelizacji trwa wieloletnia współpraca, między innymi w zakresie akcji charytatywnych oraz szkoleń z pierwszej pomocy prowadzonych przez śląski oddział stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy.

            Pokonkursowa wystawa „Literatura Henryka Sienkiewicza w oczach młodzieży”- wśród wyróżnionych prac uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego można było obejrzeć pracę graficzną ubiegłorocznej maturzystki z klasy humanistycznej, Martyny Pęcak oraz pracę w kategorii: dowolna technika plastyczna, uczennicy klasy 3a (profil akademicki), Adrianny Kunczki.

            Wystawa biblioteki szkolnej na pierwszym piętrze szkoły - można było zapoznać się i zarezerwować nowości książkowe zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a także zbiory związane z 500-letnią historią reformacji, uwzględniające bogactwo kulturowe i zaangażowanie ewangelików na rzecz wspólnoty regionalnej Śląska i Śląska Cieszyńskiego. Zaprezentowano też zbiory dotyczące postaci i twórczości Henryka Sienkiewicza, którego powieści, od kilku lat, niezmiennie, zajmują pierwsze miejsca na liście najchętniej czytanych tytułów w Polsce.

            Przy okazji Słowo daję! można było dowiedzieć się czym grozi nieczytanie i jak realizujemy w szkole Międzynarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Co właśnie się dzieje?

            Czytamy i wspieramy międzypokoleniowo, to znaczy, że w dwóch cieszyńskich szkołach podstawowych uczennice klasy 3b, Natalia Olszar i Marianna Sowa, cyklicznie – wtorkowo - czytają dzieciom na dzień dobry (zaczynają przed 7.30), a uczennice klasy 3a, Ewa Skałka, Barbara Barcz i Adrianna Kunczka, dwa razy w tygodniu pomagają w odrabianiu zadań z matematyki.

            Wszyscy biorą, ty też możesz! Pod tym hasłem, jak co roku, na parapecie okna przed biblioteką szkolną możecie zostawić dowolną książkę, której już nie potrzebujecie lub zabrać stamtąd taką, którą jesteście zainteresowani – całkowicie gratis, uwalniając książki (bookcrossing), dzielimy się z innymi radością czytania!

            Trwa też kupowanie nowości czytelniczych, w tym lektur szkolnych, a ponieważ część z nich jest już czytana - bo przecież o to chodzi - tytuły można zobaczyć na zdjęciach. Serdecznie zachęcamy do wypożyczania!

Co przed nami?

            czytaj.pl, czyliakcja umożliwiająca uzyskanie na miesiąc, tj. od 2 do 30 listopada, darmowego dostępu do 12 bestsellerów w wersji e-bookowej i audiobookowej. Organizatorzy informują: „Kiedy piszemy, że dostęp jest darmowy, dokładnie to mamy na myśli − nie pytamy nikogo o numer karty kredytowej ani nie uruchomiamy płatnej subskrypcji po miesiącu – jedyne co trzeba zrobić, to zainstalować aplikację Woblink i za jej pomocą zeskanować specjalny kod QR, który odblokuje dostęp”. Kody QR będą dostępne na 3 plakatach rozwieszonych w szkole oraz na koszulkach, które zamówiło tysiąc chętnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w tym nasi uczniowie.

            Przyjaciele z listów – jeśli chcecie się dowiedzieć się, co łączy 5.5 tysiąca Polaków, w tym naszą uczennicę, zapraszamy do sięgnięcia po informacje do zakładki BIBLIOTEKA oraz szkolny facebook, ponieważ chcemy promować Wasze pomysły i pasje.

            Podsumowując i planując kolejne projekty i wydarzenia dla Was, przypominamy hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych - ŁĄCZY NAS KSIĄŻKA! I dziękujemy za pomoc w realizacji!

Facebook