KONKURSY – FINAŁY – Osuchowski w czołówce

ARCHIWUM » ROK SZKOLNY 2013/2014 » KONKURSY – FINAŁY – Osuchowski w czołówce

 

Już na starcie nowego roku szkolnego 2013/14 licealiści z I LO im. A Osuchowskiego odnotowują sukcesy.

 

Gabriela Białek - uczennica klasy  3c otrzymała wyróżnienie w finale II Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Literackiego Polskie więźniarki w Ravensbrück pod patronatem dr Wandy Półtawskiej. Swoją pracę na tmat: Ravensbrück – pomnikiem męczeństwa polskich kobiet
zatytułowała Harcerka w Ravensbrück, pisząc o pani Władce Sikorowej z Cieszyna.

W zakończeniu napisała:”Wieczór. Podążam „Uliczką Cieszyńskich Kobiet” na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Z daleka dostrzegam świecącą się lampę Władzi Sikorowej, przypominającą kształtem kryształ. Jej wyjątkowa historia stanowi dla mnie ważną i potrzebną lekcję. Dzięki jej wspomnieniom nie tylko na nowo odkrywam historię, ale również uczę się życia. Koszmar w Ravenbrück nie złamał Władzi, która żyła przeszło 80 lat, a dla mnie nawet codzienne i błahe sprawy wydają się być zbyt trudne do udźwignięcia. „Czuwaj!”-szepcę, wpatrując się w jasną latarnię”.

Finałowe podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się 20 września w Krakowie.


Patrycja Skrzypoń z tej samej klasy, to z kolei mistrzyni słowa XVI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Woj­cie­cha Kor­fan­te­go. W edycji okręgowej, która odbyła się w Czeskim Cieszynie zdobyła nagrodę  1 miejsca i nagrodę publiczności, a w finale w Ka­to­wi­cach, w Sali Sejmu Śląskiego 4 października 2013 roku wyróżnienie. Konkurs ma pro­mo­wać język pol­ski i kształ­to­wać u mło­dych ludzi dba­łość o jego pięk­no. Hasłem przewodnim konkursu było motto "Wolno swój naród więcej kochać; nie wolno nikogo nienawidzić"
Kard. August Hlond, Prymas Polski

Wyróżnione finalistki pracują pod kierunkiem nauczycielki j. polskiego - Agaty Ogórek.

 

Facebook