Jesień artystycznie

ARCHIWUM » ROK SZKOLNY 2017/2018 » Jesień artystycznie

Poezja, film, teatr; to się składa na nasze wydarzenia tej jesieni w Osuchu, w nowym roku szkolnym. Zresztą jak zwykle.

         Zaczęliśmy występem szkolnej grupy artystycznej Teatr Numer; już po raz dziesiąty podczas gali wręczenia nagród laureatom XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złotą Wieżę Piastowską”. 23 września 2017r. nasi artyści w widowisku muzyczno- poetyckim pt. : Wyznanie poety zaprezentowali teksty w scenicznym opracowaniu p. Agaty Ogórek, występując w Cafe Muzeum w Cieszynie. Liryczną scenę słowa dopełniła kompozycja na flet Marii Rakus z kl. IIb, gitarę w wykonaniu Mateusza Brackiego z kl. IIe oraz autorska piosenka Weroniki Pagieły w aranżacji jej kolegi – Tomka Telakowskiego z kl. IIc.

         Pierwszy tydzień października zamyka pokaz filmowy; Dziś- 6 października 2017r. klasy humanistyczne- Ic, IIc, IIIc oraz część klasy IIb odbyły spotkanie z reżyserką- p. Krystyną Krauze. Nagrodzony w niedzielę film na IX Gdyńskim Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci Braciszek Karel spodobał się także nam. To ciekawy dokument o Karelu Krylu - trubadurze Praskiej Wiosny, czeskim Jacku Kaczmarskim, emigrancie politycznym od 1969 roku, redaktorze czeskiej sekcji Radia Wolna Europa . Po projekcji reżyserka zdradzała kulisy nakręcenia filmu; tłumaczyła m. in., że zrobiła ten film także po to, by pokazać związki Karela Kryla z polską opozycją. Twórca, między innymi, napisał pierwszą piosenkę o buncie robotniczym na Wybrzeżu w 1970 roku, a po wprowadzeniu stanu wojennego koncertował z Jackiem Kaczmarskim, zarobione pieniądze przekazywał polskim opozycjonistom. Dzięki temu dokumentowi - mówi reżyserka - udało się przekazać Czechom wiedzę o tym, co działo się w Polsce od 1968 do '89 roku.

Po spotkaniu otrzymaliśmy autograf od samej autorki filmu!

         Z kolei 11 października klasy maturalne wychodzą do Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie na przedstawienie Pan Tadeusz, a już na początku listopada- 2 i 3 wybieramy się z klasami drugimi do Teatru im. S. Wyspiańskiego w Katowicach na spektakl Dziady. Lektury w adaptacjach scenicznych bez wątpienia czyta się przyjemniej.!

 

Facebook