Goście z GGG w Cieszynie

WYMIANA » Jubileusz wymiany 2017 » Goście z GGG w Cieszynie

We wtorek, 23 maja ok. godz. 12, po długiej kilkunastogodzinnej podróży autobusem dotarła do nas szczęśliwie 13 osobowa grupa młodzieży szkolnej wraz z dwoma opiekunami. Oto oni: Jette, Eileen, Maike, Leon, Lukas, Victoria, Anna, Laura, Patryk, Yara, Johanna, Katrin, Christian oraz nauczyciele Norbert Bechtold i Lars Bürker. Przywitaliśmy ich z uśmiechniętymi buziami małym poczęstunkiem w sali języka niemieckiego. Słowa powitalne skierowała do gości nauczycielka języka niemieckiego Marzena Kajstura, omawiając szczegółowo przygotowany program wymiany. Gości przywitał także dyrektor Janusz Łukomski-Prajzner oraz niemiecki organizator wymiany Norbert Bechtold.

Następnego dnia nasi uczniowie zabrali swoich gości na pierwszą lekcję do szkoły, by poznali naszą atmosferę szkolną. Niektórym tak się spodobało, że zostali na kolejnej! O godz. 9 odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta Cieszyna, Ryszardem Macurą w Sali Sesyjnej cieszyńskiego Ratusza. Po spotkaniu, na którym nasi goście zostali wstępnie zapoznani z historią miasta, rozpoczęliśmy zwiedzanie Cieszyna w języku angielskim. Polscy uczniowie oczywiście także uczestniczyli w zwiedzaniu. Wszystkim bardzo się podobało.

W czwartek, wczesnym rankiem wyruszyliśmy do Krakowa. Zwiedzanie tego pięknego miasta trwało ok. 3 godzinki, od pani przewodnik usłyszeliśmy wiele ciekawych opowieści na temat Krakowa. Zobaczyliśmy Rynek Krakowski, Sukiennice, Kościół Mariacki, Katedrę Wawelską, Wawel i wiele innych krakowskich zabytków. Po całodniowej wycieczce wróciliśmy do naszych domów, by trochę wypocząć przed wyprawą górską następnego dnia, gdyż właśnie w piątek, tym razem po dwóch lekcjach w szkole, wyruszyliśmy w góry na Przełęcz Karkoszczonkę. Po męczącym spacerze górskim szlakiem w Brennej udaliśmy się do Górek Wielkich, gdzie ugościł nas w „Gazdówce” pan Matula pysznymi plackami ziemniaczanymi. Niesamowitą atrakcją była przejażdżka zaprzęgiem konnym po okolicy. Bawiliśmy się świetnie podziwiając piękne widoki i śpiewając piosenki takie jak: „Szła dzieweczka do laseczka” czy „Miała baba koguta”. Dopisały i pogoda i humory. Pan Matula dodatkowo zapoznał nas z jazdą konną, przekazując nam kilka ciekawych trików. Mieliśmy okazję wypróbować się w roli jeźdźca. Oj działo się, działo! Góry, konie, placki, ognisko, kiełbaska. Tak spędziliśmy ten dzień, a wieczorem większość z nas udała się na Cieszyńską Noc Muzeów. Kolejne niesamowite przeżycieJ

W sobotę nie było chwili wytchnienia. Ok. godz. 9 nasza grupa wyruszyła do Wisły Malinki, by zwiedzić skocznię oraz Zameczek Prezydencki. Zobaczyliśmy Szczyrk, na Białym Krzyżu mieliśmy okazję skosztować góralskiej zupy i podziwiać piękne widoki. Beskidy wszystkich oczarowały!

Dziś niedziela. Uczniowie niemieccy spędzą ten dzień z gospodarzami u których mieszkają. Rodzicom chcemy niezmiernie podziękować, za to, że przyjęli do swoich domów niemiecką młodzież. To właśnie dzięki naszym uczniom i ich rodzinom nasi goście mają możliwość poznania polskiej tradycji i kultury.

 

 

Facebook