FIZYKA MEDYCZNA - WIRUJĄCE NANOCZĄSTKI KONTRA NOWOTWÓR

ARCHIWUM » ROK SZKOLNY 2016/2017 » 1 LOguj się i Ty! » Rzuć kostką » FIZYKA MEDYCZNA - WIRUJĄCE NANOCZĄSTKI KONTRA NOWOTWÓR

Tym razem, w ramach zajęć patronackich Instytutu Fizyki nad klasami akademickimi, 5 grudnia uczniowie z 3a i 3alfa, pod opieką nauczycielki fizyki Barbary Zajdel i wychowawców Renaty Janik oraz Roberta Wałacha, uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie Śląskim.

Wykład wprowadzający w zakres fizyki medycznej "Wirujące nanocząstki kontra nowotwór" wygłosił dr hab. Armand Cholewka.  Uczniowie dowiedzieli się,  że magnetyczna hipertermia jest jednym ze sposobów zwalczania nowotworów. Naukowcy odkryli, że wykorzystując nanocząsteczki i pole magnetyczne można doprowadzić do lokalnej hipertermii, a w efekcie również niszczyć komórki nowotworowe.

Po wykładzie odbyły się ćwiczenia praktyczne w I Pracowni Fizycznej, gdzie korzystając z pomocy doktorantów uczniowie,  w grupach 3-4 osobowych, wykonali po dwa doświadczenia z zakresu mechaniki, termodynamiki, elektromagnetyzmu i optyki.

Facebook