Ciekawe spotkania z matematyką i fizyką w Osuchu

ARCHIWUM » ROK SZKOLNY 2017/2018 » Ciekawe spotkania z matematyką i fizyką w Osuchu

W piątek, 8 grudnia, gościliśmy gimnazjalistów na pierwszych zajęciach z nowego cyklu "Ciekawe spotkania z matematyką i fizyką w Osuchu".
Warsztaty z matematyki, prowadzone przez p. Lucynę Krzywoń, odpowiadały na pytanie: do czego mogą się przydać reszty z dzielenia?:
- do sprawdzenia trzynastocyfrowego Europejskiego Kodu Towarowego w którym trzynasta cyfra jest cyfrą kontrolną,
- do zabawy z talią kart z której odkładamy, nie oglądając jej, jedną i na podstawie pozostałych kart, patrząc na każdą osobno przez chwilę, ustalić której karty brakuje.

Wykład z fizyki na temat wody połączony z pokazami doświadczalnymi poprowadziła p. Barbara Zajdel. Gimnazjaliści poznali praktyczne zastosowania praw Pascala i Archimedesa. Spróbowali m.in. odpowiedzieć na pytania: skąd wzięło się powiedzenie "wierzchołek góry lodowej", kiedy łódź podwodna wynurza się, jak działa prasa hydrauliczna, co to jest paradoks hydrostatyczny? W trakcie wykładu z fizyki, uczniowie z gimnazjum przeprowadzili proste eksperymenty z siłą wyporu w cieczach, powietrzu i sprawdzili jej brak w próżni. Nie zabrakło również optyki - światło w wodzie załamuje się.

Bardzo dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejne spotkania.

Facebook