AKTUALNOŚCI

 • spotkanie_z_podroznikiem[1].jpg

  SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

  07 lutego 2019 roku klasa  2D w ramach zajęć z geografii na poziomie rozszerzonym wzięła udział w spotkaniu z podróżnikiem Zdzichem Rabendą, zorganizowanym w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie.

 • stypendium_2019.JPG

  Stypendia Stowarzyszenia

  Tradycja Stowarzyszenia Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego stało się nagradzanie jednorazowym stypendium wyróżniających się uczniów. W lutym 2019r. Zarząd Stowarzyszenia wręczył trzy stypendia: za wyniki w nauce Magdzie Kocyan i Laurze Łośko oraz za wyniki w nauce i wyjątkowe osiągnięcia sportowe Antoniemu Olszarowi.

 • chemia_2019_3.jpg

  Sukcesy chemiczne

  Ostanie kilka tygodni obfitowało w sukcesy w Olimpiadzie Chemicznej i konkursach chemicznych.Największy z nich odnotował Dawid Śliwka, który  awansował do finału 65. Olimpiady Chemicznej.

  Dawid wraz z Krzysztofem Materą awansowali do finału XIII edycji Regionalnego Konkursu Drużynowego z Chemii organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach.

  Ten sam duet awansował do finału XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.W konkursie tym naszą szkołę reprezentował również Daniel Grudzień. Dawid i Krzysztof przygotowywali się pod kierunkiem p. Sylwii Widenki.

 • wlosy_na_blysk_01.jpg

  "Włosy na błysk"

  14 marca 2019r. uczniowie klas I i II byli widzami spektaklu "Włosy na błysk" na motywach popularnego w latach 70. musicalu "Grease". I choć historia przenosi nas w czasy perypetii młodzieży amerykańskiej szkoły średniej z lat 50. , to znów w sposób bardzo czytelny opowiada o problemach nastolatków dziś. W role bohaterów wcielili się nasi koledzy; główne role zagrali i zaśpiewali Joanna Misiarz z kl. 2c, Filip Cwajna z kl. 3beta i Weronika Pagieła z kl. 3c.

 • teatr_13.jpg

  bielski Teatr Banialuka

  7 i 8 marca 2019r. grupa 140 uczniów obejrzała spektakl "Oresteja?" na motywach antycznej trylogii Ajschylosa. Postawiony w tytule pytajnik wcale nie pozostał bez odpowiedzi- grecka historia o zbrodni, nienawiści, winie i karze znajduje zastosowanie wciąż. Niestety. I właśnie ten fakt każe zaliczyć tę sztukę do spektakli o uniwersalnym wymiarze. Reżyser nawiązał do aktualnych wydarzeń; byli terroryści i zadane cierpienie jakby przeniesione z ulic dzisiejszych miast. W sposób nietuzinkowy widowisko oddziałuje choreografią, muzyką, obrazem."Oresteja?" to niezwykły spektakl zagrany w języku oryginalnym- starogreckim; jak u Ajschylosa. I choć to czyni go niezrozumiałym, to nie pozbawia waloru oryginalności, ponadczasowości i wyjątkowości właśnie. Skupia uwagę widza na fabule, scenach zagranych LALKAMI- KUKŁAMI, które  prowadzą po mistrzowsku aktorzy Banialuki.

 • warsztaty_04.jpg

  Tajniki sceny dla nas u nas!

  Widowisko w Teatrze Banialuka poprzedziły ciekawe warsztaty realizowane... u nas w szkole w ramach twórczej lekcji artystyczno- teatralnej we wtorek 5 marca 2019r.

 • plebiscyt.jpg

  Plebiscyt na najlepszego nauczyciela Powiatu Cieszyńskiego rozstrzygniety

  Nominacji do ZŁOTEJ TRÓJKI i zdobytych glosów młodzieży gratulujemy p. Agacie Ogórek - nauczycielce j. polskiego w naszym liceum. 

 • konkurs2.jpeg

  DZIENNIKARSKIE TALENTY

  W miniony piątek 15 marca w Palacu Mlodziezy w Katowicach odbylo się podsumowanie  Ogolnopolskiego Konkursu na Felieton pod patronatem Michała Ogórka. Wśród wyrożnionych przez dziennikarza znalazla się nasza uczennica- Martyna Zawada z kl. 1d, ktora  zostala laureatką 3.miejsca. Na zdjęciu z popularnym felietonistą. Pracę konkursową pilotowala nauczycielka j. polskiego - Agata Ogórek.

 • historia_4.JPG

  Wykład akademicki z historii

  W ramach patronatu naukowego Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego klasa 2c wzięła udział w wykładzie akademickim dla rozszerzenia humanistycznego. Tematem wykładu wygłoszonego przez prof. zw. dr hab. Idziego Panica była etymologia słowa „Niemcy”. Po raz pierwszy przyszli humaniści mogli z bliska zapoznać się z drobiazgowym, naukowym dochodzeniem – swoistym śledztwem, w którym pozornie drobne fakty układają się  w całość i prowadzą do naukowego odkrycia. Wykładowi w ramach przedmiotu historia i społeczeństwo przysłuchiwała się również klasa 2b.
 • Final_Konkursu_Bobr.jpg

  Podium dla Antoniego

  Antoni Siedloczek wziął udział w uroczystym zakończeniu XIII edycji Konkursu Bóbr, które odbyło się 8 marca 2019 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczeń z „Osucha” odebrał nagrodę i dyplom dla laureata III miejsca z rąk prof. dr hab. Macieja Sysło.

Facebook